trillian

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Tipy na výborné seriály (časť prvá)

Ak si tiež namiesto telky radšej pozriete dobrý film alebo seriál podľa vlastného výberu, tu je pár tipov.

Asi pred rokom som prepadla seriálom. Dlhé jesenné a zimné večery sú ako stvorené nato, aby si človek pustil dobrý film.  Lenže nájsť dobrý film, ktorý človek ešte nevidel nemusí byť celkom ľahké. Hlavne pokiaľ je človek taký filmový maniak ako ja.  Navyše, dobrý seriál má oproti filmu tú výhodu, že trvá a trvá a trvá - namiesto štandardnej hodinky a pol ho môžete pozerať aj týždeň :) 
Predtým som si myslela, že existuje jediný naozaj hodnotný seriál - Twin Peaks (ktorý verím, že netreba predstavovať) - a nechcela som veriť, že sú aj ďalšie. O to väčšie  bolo moje prekvapenie, keď som ich postupne objavila celú kopu. Hoci Twin Peaks žiadny neprekonal - tak geniálny fenomén sa zrejme prekonať proste nedá - viaceré stoja za vzhliadnutie. 
Ako prvé dva som si zadovážila britské sitcomy Black Books a IT crowd. Medzičasom sa dosť preslávili (tuším aj na ČTke dávali Black Books v nejakých nočných časoch), takže o nich iba pár slov.

Black Books je asi najvtipnejší sitcom, aký som kedy videla. Jeho hlavnou postavou je Bernard Black - majiteľ kníhkupectva, ktorý neustále pije, fajčí, frfle a veľmi nezdvorilo zaobchádza s nášvtevníkmi svojho kníhkupectva. Aj napriek všetkým týmto odpudivým vlastnostiam je však mimoriadne šarmantný a hlavne vtipný. Ďalšie dve postavy sú pripečený čudák Manny (ktorý je zase ultrazdvorilý) a cynická a vždy nad vecou Fren. Táto neporaziteľný trojica sa stará o inteligentný, svieži a originálny humor, ktorého hladina neklesá ani v tretom seasone. Je fascinujúce koľko prekvapivých a zábavných situácií sa dá vymyslieť v priestore jedného kníhkupectva s (iba!) tromi postavami. Milovníkom Dylana Morana (tvorcu seriálu a protagonistu Bernarda Blacka)  vrele odporúčam aj Moranovu live stand up comedy Monster.

Ďalší britský sitcom IT crowd ho tesne nasleduje, s rovnakým  90 % hodnotením na csfd. Rovnako má iba troch hlavných protagonistov - dvoch chlapikov a jednu ženu, a rovnako sa odohráva v jednom malom prostredí: v kancelárii IT-čkárov v súteréne veľkej korporácie. Humor je však trochu iný, viac kontextový. Proste sú to IT-čkári a hlavným zdrojom humoru tu je ich neschopnosť normálnej socializácie, technické myslenie, neohrabanosť so ženami. Svojou kvalitou sa však IT crowd takmer vyrovná Black Books - situácie sú tiež nápadité a cynický a miestami dokonca čierny humor často napopukanie. Ozvlášť si seriál užijete pokiaľ máte s IT-čkármi aj vlastné skúsenosti, alebo ste sami IT-čkár  :)

Potom som dostala tip na údajne mystický a napínavý seriál  Carnivale. Pár dielov potrvalo, kým som mu prišla na chuť, ale potom ma poriadne vtiahol.
Naozaj je mystický a napínavý, dokonca miestami mierne hororový. Milovníci záhad a zamotaných príbehov si prídu na svoje.
Príliš akčný však nie je, udalosti sa rozvíjajú postupne, takže ak je pre vás extra dôležitá akčnosť, možno sa budete nudiť. Ale ak mu dáte šancu, možno budete prekvapení... Dej sa odohráva v 30. rokoch dvadsiateho storočia a vykresľuje osudy členov jedného kočovného cirkusu. Sú tam aj prepracované vzťahy, ľubostné zápletky, aj každodenné starosti, ale hlavne záhady. Postupne sa hromadia a hromadia. Temné zákutia minulosti jednotlivých postáv, magické nadprirodzené javy a sily, záhadné úmrtia... Všetko natočené so slušným rozpočtom - vynikajúca kamera, veľkolepá výprava, fotogenické scenérie americkej prírody... Pozitívne je aj to, že aj napriek tomu, že seriál (ako to už býva zvykom u dobrých amerických seriálov) skončil predčasne, záhady sa na konci druhého seasonu plus-mínus vypointovali a vysvetlili.  Pikoška: jednu z kľúčových postáv hrá trpaslík z Twin Peaks. Inak, ak by som mala o nejakom seriáli povedať, že sa trošku podobá svojou originalitou a štýlom na môj milovaný Twin Peaks, bol by to práve Carnivale. Aj preto mu dávam v rebríčku druhú priečku. Kvalitný humor si pravdaže veľmi cením, ale toto je iná kategória -  dielo poskytujúce komplexný umelecký zážitok, výlet do iného, zvláštneho sveta.  

Keď som  Carnivale  dopozerala, bolo mi  ľúto, že skončil a dala som si optimisticky za cieľ nájsť ešte niečo aspoň trochu podobné. No čo, keď to vyšlo  raz, môže aj druhý krát, nie? Prehrabávala som sa množstvom recenzií a rebríčkov, až som nakoniec natrafila na komentár nejakého fanúšika Carnivale, ktorý ho prirovnával svojou originalitou a osudom k seriálu Firefly vo svojom príspevku na tému "prečo všetky dobré veci musia trvať tak krátko".
Hej, seriál Firefly má bohužiaľ iba 14 dielov, ale to mu nijako neuberá na dokonalosti. Možno dokonca aj pridáva - keďže mal tak krátku životnosť, nemal čas poklesnúť pod látku, ktorú nasadil. Tak ako Black Books u mňa jednoznačne vedie v žánri sitcomu, Firefly je najlepší sci-fi seriál aký som kedy videla, a to som ich videla dosť. A myslím si (mám to otestované aj na niektorých kamarátoch), že aj nefanúšik sci-fi si ho môže obľúbiť. Hoci pripúšťam, že je to natoľko zvláštny, jedinečný fenomén, že nie každý si k nemu musí nájsť cestu. Možno aj kvôli tomu sa neudržal v americkej televízii Fox -  prote bol príliš zvláštny. Čo je však z môjho pohľadu pre americký seriál jeden z najväčších komplimentov :)
Už samotný žáner, ktorý predstavuje je zvláštny - sci-fi western. Nič podobné som nikdy nevidela. Na prvý pohľad to pôsobilo trochu čudne, a pre fanúšika sci-fi obľubujúceho high-tech kozmické lietačky typu star trek a babylon 5 možno aj trápne: čo je to za svet budúcnosti, kde ani nie sú poriadní mimozemšťania, samí ľudia všade a na polke planét je americký divoký západ - 19. storočie s koňmi, puškami atď.  Lenže v tomto seriáli nejde prílš o sci-fi  technicky background. Ide o postavy, o príbeh,  o atmosféru. Podmanivá úvodná skladba človeka vtiahne do celkom iného sveta, než na aký je z typických sci-fi zvyknutý, v ktorom je aj napriek riadnej dávky drsnosti je aj dosť svojskej romantiky. Kde vo vesmírnom sci-fi uvidíte hrdinov preháňať sa po púšti na koni?  Westernový aspekt dodáva seriálu priestor, pekné exteriérové prostredia v duchu romantického 19. storočia, scenérie divokej prírody - to všetko veľmi dobre padne ako kontrast k mierne klaustrofóbnemu prostrediu vesmírnej lode a "civilizovaných planét".  
Firefly je vesmírna loď, ktorú obýva deväť postáv. Nie sú to záchrancovia sveta, udatní, statoční a hypermorálni v klasickom americkom duchu. Ale pašeráci, odporcovia systému, ktorí však nerobia revolúciu (aj keď kapitán Malcolm a jeho pomocníčka Zoe sa zúčastnili aj na odboji, lenže prehrali) iba sa snažia nejako prežiť v drsnom divokom vesmíre. Plus sú na úteku pred repesívnymi orgánmi Aliancie - impéria, ktoré vládne na väčšej časti civlizovaných planét. Je tu istá podobnosť s Hviezdnymi vojnami, ale ako vravím, hrdinovia Firefly nie sú až takí "hrdinovia", v tom zmysle, žeby sa snažili Alianciu zničiť, chcú mať len od nej svätý pokoj.
Okrem toho, že postavy sú netypicky "záporné" (v duchu žánru kovbojky),  charaktery  a vzťahy sú v tomto seriáli vykreslené poriadne a do hĺbky, čo pre sci-fi seriál tiež nie je norma. Kapitán Malcolm Raynolds je asi najkontroverznejšia hlavná postava sci-fi seriálu vôbec. Arogantný, tvrdý, ale zároveň nekompromisne lojálny voči svojej posádke a tak trochu v duši romantik, zaľúbený do krásnej Inary, konkubíny s veľmi vyberanými spôsobmi  a hodnotami (ďalší paradox).   Dialógy sú dosť minimalistické, s humorom a nadhľadom, zápletky príbehov originálne a premyslené. Je to v podstate 14 samostatných príbehov, ale nadväzujú na seba v rámci toho, ako sa rozvíjajú vzťahy a ústredná dejová línia utečencov Simona a jeho sestry River, po ktorých pátra Aliancia.
Dej je plný paradoxov a prekvapivých zvratov,  žiadne tupé strieľačky. Sú tam aj tie, no nie samoúčelne. Milovníci akčnosti  sa však tiež nebudú sťažovať.
Keď seriál z rôznych hlúpych dôvodov zrušili, po veľkom naliehaní fanúšikov, ktorí sa dožadovali pokračovania, spravili tvorcovia aspoň celovečerný film Serenity, v ktorom uzavreli hlavnú dejovú líniu seriálu: síce trocha narýchlo, ale podľa mňa dosť vydarene. Film sa dá pozerať aj bez znalosti seriálu - no ak seriál poznáte, viac si ho vychutnáte. Mimochodom, tvorcom seriálu Firefly je Joss Whedon, autor seriálov Angel a Buffy, krotiteľka upírov.

Nejako som sa rozpísala, takže to je na dnes všetko, pokračovanie o ďalších piatich seriáloch nabudúce :) 



Môj top 10 rebríček dobrých seriálov.


1.Twin Peaks   91% csfd
2. Carnivale      88% csfd
3. Firefly            89% csfd
4. Black Books     90% csfd
5. The IT Crowd     90% csfd
6. How I Met Your Mother      94% csfd
7. Doctor Who    83% csfd
8. Californication  90% csfd
9. Heroes              88% csfd
10. The Big Bang Theory       90% csfd

strange world | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014